Moderní výtvarná kultura je programově nenáboženská – umělci na začátku dvacátého století přijali Nietzschovu zvěst, že Bůh je mrtev, většinou jako samozřejmost. Vztah umění a náboženství se navenek rozpadl. Programy a manifesty moderních výtvarných směrů ho popíraly a zdůrazňovaly především formální a stylové proměny tvorby. Pokusíme se sledovat, jakým způsobem se i za těchto podmínek v českém umění uplatňují náboženská témata a výtvarné projevy s duchovním zaměřením.
Paní doktorka Pavla Pečinková nebyla v Salesku poprvé. Asi před dvěma lety rozšířila pohled návštěvníků programu SaVIO o detailnější záběr na dílo Josefa Čapka, letos se zaměřila na náboženskou tématiku ve výtvarném umění minulého století.
Její fundovaná přednáška byla provázena fotoprojekcí vybraných výtvarných děl. Je zajímavé, že na počátku minulého století se výtvarná umělecká špička v důsledku vývoje předešlých staletí od náboženských témat odklání, avšak její stoupenci si v období 2. světové války vybírají spontánně ke zpracování právě náboženské motivy. V dílech té doby se objevují náměty jako Betlém, Golgota nebo Ecce Homo. Později v letech 50., kdy je náboženská a duchovní tvorba zakázaná a nemálo autorů je poplatných vládnoucí ideologii, vznikají díla vysoce spirituální, ovšem v tehdejší době nezveřejňovaná. Tak v přednášce zaznělo jméno Věry Novákové, která ve zmíněných padesátých letech zpracovává biblické motivy a jejíž dílo je hluboce duchovní. Také její výtvarný rukopis, ač ona sama tvoří v umělecké izolaci, se rozvíjí souběžně s moderním světovým trendem, i když nezávisle na něm.
Přestože přednáška byla odborná, byla také poutavá a velice zajímavá. Mnohým posluchačům utekl odměřený čas dosti rychle, a proto je potěšila zpráva, že paní doktorka přislíbila další návštěvu!
Lída Šlesingerová
[youtube id=“heyFCOxDt74″ align=“left“ mode=“lazyload“]
Záznam přednášky v mp3:
SaVIO_Pecinkova_2012_1.mp3 (staženo 797× ) SaVIO_Pecinkova_2012_2.mp3 (staženo 826× )